Sposoby odpalania petard w Nowy Rok

Co roku, na Sylwestra a raczej w nowy rok, słyszy się o wielu przypadkach rannych osób, które odpalały petardy w nieodpowiedni sposób. Jeżeli chodzi o petardy to są dwa rodzaje sposobów odpalania.
Pierwszym i najpopularniejszym jest lont. Jest to rdzeń nasączony lub wypełniony materiałami pirotechnicznymi. Ma on za zadanie opóźnienie wybuchu na tyle aby osoba odpalająca mogła oddalić się na bezpieczną odległość. Obecnie najczęściej stosowany, zarówno w pirotechnice amatorskiej jak i profesjonalnej, jest lont typu Visco. Lonty Visco to sznury, których rdzenie wypełnione są prochem czarnym. Trzy warstwy zapobiegają zarówno rozwijaniu się lontu jak i chronią przed wilgocią.
fajerwerki
Podczas odpalania petard i fajerwerków musimy bardzo być ostrożni.
Drugim sposobem odpalanie jest siarka. Ten rodzaj odpalania stosuje się przede wszystkim w petardach o mniejszej sile rażenia. Na jednym z końców petardy nakłada się określoną ilość siarki, która przez potarcie o draskę zapala się oraz po chwili palenia powoduje zapłon materiału wewnątrz petardy. Jest to mniej bezpieczna forma odpalania petard, dlatego stosowana tylko przy mniejszych petardach.
Dlatego mając powyższe na uwadze, pamiętajmy o umiejętnym odpalaniu petard i sztucznych ogni podczas noworocznej zabawy, tak aby najbliższy sylwester nie okazał się dla nas, czy naszych najbliższych tragiczny.