Pierwsza na świecie kartka świąteczna z życzeniami

Pierwsza na świecie kartka świąteczna z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Pierwsze kartki świąteczne z życzeniami zostały wydrukowane w Londynie w 1843 roku. Wcześniej również wysyłano sobie kartki bożonarodzeniowe, ale były one wykonywane ręcznie. W 1822 roku szef poczty w Waszyngtonie zwrócił się nawet do kongresu z prośbą aby ten wydał zakaz wysyłania kartek świątecznych pocztą. Argumentował, że w poprzednim roku z powodu dużej ilości przesyłanych kartek świątecznych musiał zatrudnić dodatkowo szesnastu pracowników. Wyrażał równie obawę, że poczta nie jest w stanie dać sobie radę ze spodziewaną ogromną ilością świątecznych pocztówek. Kongres na szczęście prośbę odrzucił.

Pierwszą kartkę świąteczną zaprojektował brytyjski artysta John Calcott Horsley na zlecenie sir Henry’ego Cole’a, bogatego londyńskiego inwestora. Pierwsza kartka świąteczna miała charakter tryptyku. Obrazki po lewej jak i po prawej stronie przedstawiały dobre uczynki – dzielenie się jedzeniem i ubraniem z potrzebującymi. Obraz środkowy przedstawiał bożonarodzeniowe przyjęcie – tłum gości, kielichy pełne napojów. (Obraz ludzi pijących z kielichów substancję, która kojarzy się jednoznacznie z alkoholem w tamtych czasach wywołała oburzenie brytyjskiego Ruchu na rzecz Wstrzemięźliwości).

Pierwszą kartkę świąteczną wieńczy napis „Merry Christsmas and Happy New Year to you” (czyli po polsku „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku”). Z nakładu tysiąca kart zachowały się niestety tylko dwa egzemplarze.

Zdjęcie pierwszej kartki świątecznej. Źródło: wikipedia, wikimedia.org
Zdjęcie pierwszej kartki świątecznej. Źródło: wikipedia, wikimedia.org